M3u Dosyası iPTV Nedir?


M3U dosya uzantısına sahip bir dosya, M3u URL‘si anlamına gelen bir iPTV Sesli Oynatma Listesi dosyasıdır. Bir M3U dosyası sadece ses (bazen video) dosyalarına işaret eder; böylece bir medya oynatıcısı bunları çalma için sıraya alabilir. Bu metin tabanlı dosyalar, medya dosyalarına ve veya klasörlerine URL’ler ve veya mutlak veya göreli yol adları içerebilir. UTF-8 ile kodlanmış M3U dosyaları yerine M3U8 dosya biçiminde kaydedilir.

VLC, çok çeşitli ses ve video formatlarını desteklemesi nedeniyle en çok tercih edilen ücretsiz iptv medya oynatıcısıdır. Artı, yalnızca M3U biçimini değil, aynı zamanda M3U8, PLS, XSPF, WVX, CONF, ASX, IFO, CUE ve diğerleri gibi oynatabileceğiniz benzer oynatma listesi türlerini desteklemektedir. Winamp bunları destekleyen ilk programlardan biri olmasına rağmen, diğer medya oynatıcıları Windows Media Player, iTunes ve Audacious gibi M3U dosyalarını da açabilir. M3U dosyaları elbette metin tabanlı herhangi bir metin editörü ile açılabilir (bkz. Aşağıda ne demek istediklerime bakın). Ücretsiz Not Defteri ++ tavsiye ederim.

Bir link m3u dosyası‘na bir örnek:

http://hdiptv.org:8080/live/.ts

#EXTINF:-1,Yaban TV

http://hdiptv.org:8080/live/2.ts

#EXTINF:-1,Meclis TV

M3U dosyaları genellikle sıfırdan oluşturulmamıştır. Örneğin, VLC gibi medya oynatıcılarında, şu an açık olan İptv kanallarının listesini bir playlist m3u dosyası kaydetmek için Medya> Dosya Listesine Kaydet … seçeneğini kullanabilirsiniz. Ancak, kendi M3U dosyanızı oluşturmak istiyorsanız, doğru sözdizimini kullanmanız önemlidir.

Bir M3U Dosyası Nasıl Oluşturulur?

Tüm M3U dosyalarının benzerlikleri vardır, ancak bu örnek için farklılıklar da vardır. “#EXTINF” bölümlerini izleyen sayı, sesin saniyeler cinsinden uzunluğudur (ses çevrimiçi olarak akış yapılmaktadır ve ayarlanmış uzunluğu bulunmuyorsa, burada -1 değeri görebilirsiniz).

Zamanın ardından, medya oynatıcısında görüntülenmesi gereken başlık, dosyanın bulunduğu yerin altındadır.

Yukarıdaki örnek, dosyalara mutlak yol adları (tüm yol dahil edilmiştir) kullanıyor ancak göreli bir ad (örn. Sadece Sample.mp3), bir url

m3u (http://hdiptv.org:8080/get.php?username=aG2jCqCIBD&password=gTnXqmE7rg&type=m3u&output=ts) da kullanabilirler. ) veya bir klasörün tamamı (C:\Files\MyİptvList\).

Not: Mutlak yollar üzerinden göreli yolları kullanmanın yararı, medya dosyalarını ve M3U dosyasını başka bir bilgisayara taşıyabilmeniz ve yine de değişiklik listesini kullanmadan oynatma listesini kullanabilmenizdir.

Bu, medya dosyaları ve M3U dosyası orijinal bilgisayardakilerle aynı kaldığı sürece çalışır.

Bir M3U Dosyasını Dönüştürme

Önceki bölümde de görebileceğiniz gibi bir M3U dosyası sadece bir metin dosyasıdır. Bu, dosyayı çalınabilir bir MP3, MP4 veya başka herhangi bir medya formatına değiştiremez veya değiştiremezsiniz demektir.

Bir M3U dosyası ile yapabileceğiniz tek şey, onu başka bir çalma listesi biçimine dönüştürmektir.

Programda m3u iptv dosyasını açıp ardından hangi formatı kaydedeceğinizi seçmek için Medya> Oynatma Listesini Dosyaya Kaydet … menü seçeneğini kullanarak, M3U’yu V3U8, XSPF veya HTML olarak VLC kullanarak değiştirebilirsiniz. Ücretsiz Playlist Creator uygulamasıyla M3U’yu PLS’e dönüştürün. Yüklenebilir bir program ve taşınabilir bir program olarak indirilebilir. Ayrıca, başvuruda bulunan dosyaları görmek için dosyayı bir metin düzenleyicisinde açmak istiyorsanız, bir M3U dosyasını metne dönüştürebilirsiniz. M3U dosyasını Notepad ++’da açın ve ardından TXT, HTML veya başka bir metin tabanlı biçime kaydedin. Başka bir seçenek, uzantıyı .TXT olarak yeniden adlandırıp daha sonra bir metin düzenleyicisiyle açmaktır. İpucu: Bu teknik olarak M3U dosya dönüştürme işlemi değildir, ancak M3U dosyasının başvurduğu tüm ses dosyalarını toplamak ve tek bir klasöre kopyalamak isterseniz, M3UExportTool programını kullanabilirsiniz.

Onları bir araya getirdikten sonra, MP3, WAV, MP4, AVI vb. Gibi olmasını istediğiniz formata dönüştürmek için dosyalarda ücretsiz bir dosya dönüştürücü kullanılabilir. M3U iptv, iptv server m3u dosyalarıyla Daha Fazla Yardım almak için ne yapabilirim ? Sosyal paylaşım hesaplarımızdan pek çok konu hakkında bilgi almak için sitemizin iletişim kısmından formu doldurarak

BİZLERE ULAŞABİLİRSİNİZ.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir